poniedziałek, 23 lutego 2015

#HKSW #DruhnaPaula

Czuwaj! :D

 

Dzisiaj przeczytacie wywiad z druhną Paulą Kowalską. Miłej lektury! :)

1. Czym dla Ciebie jest wędrownictwo?

Kiedy byłam młodsza i sama realizowałam jeszcze próbę, było dla mnie kolejnym schodkiem w mojej harcerskiej przygodzie. Z racji tego, że w mojej drużynie nigdy nie przykładano za bardzo wagi do wszelakich prób, to niesamowicie mnie ciągnęło do tego, żeby spróbować swoich sił w próbie na Naramiennik Wędrowniczy. Po zakończeniu jej z dumną noszę swój naramiennik, a wówczas byłam tak zmotywowana, aby dalej się rozwijać i realizować kolejne próby. Bardzo szybko zabrałam się za HO, które również ukończyłam. Obecnie mam otwartą próbę przewodnikowską, w połowie wykonaną i myślę, że na niej się nie skończy. Teraz wędrownictwo jest dla mnie narzędziem do motywacji moich ludzi w wieku wędrowniczym. Staram się, aby ich zadania był jak najbardziej dla nich odpowiednie, zgadzały się z ich zainteresowaniami, ale również przede wszystkim, aby ich rozwijały, pokonywały strach i uczyły nowości. Myślę, że w 80 procentach to zadanie mi wychodzi, więc to całkiem dobrze :)


2. Do czego zobowiązuje Cię kodeks wędrowniczy?

 Kiedy już mam swoje lata (w tym roku ukończę 23, więc powoli uciekam z tej grupy wiekowej, a biorąc pod uwagę nowe zasady, to już z niej uciekłam :P) Kodeks ten jest dla mnie bardziej drogowskazem, jak mam prowadzić swoich ludzi, ale oczywiście zawsze podczas jakiejkolwiek aktywności życiowej mówi mi, żeby wciąż szukać i nie stawać w domu. W chwilach kiedy mam kilka dni 'depresji' i nie chce mi się wychodzić z łóżka, opuszczam zajęcia szkolne, czy taneczna, od razu zapala mi się mała wewnętrzna Paula, która krzyczy: weź no się do kupy, dlaczego opuszczasz zajęcia, które kochasz? Jakim przykładem jesteś dla swoich dzieci? Daje mi po prostu kopa do działania!

3. Dlaczego zdecydowałaś się zostać wędrownikiem?


J.w. Pisałam o tym, że w Bombie nikt z mojej kadry nigdy nie kazał mi, ani nawet nie wspominał o tym, że są takie próby i można zdobywać stopnie. Wszystkiego co teraz wiem, nauczyłam się sama, jak dowiedziałam się o Kapitule. Strasznie byłam zachłanna, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Bardzo chciałam zrobić tę próbę, żeby potem móc się chwalić swoim nowiuśkim stopniem i naramiennikiem. W rezultacie za mną w stronę prób pobiegło wiele osób z mojego batalionu. W trakcie próby dużo się nauczyłam. Dodam, że jednym z czynników popychających mnie do otwarcia było to, że jechałam wówczas na kurs drużynowych, a ta próba była do tego niezbędna.

4. Czy jakoś się rozwijasz będąc w Kapitule Stopni Wędrowniczych?

 Jak tak, to co rozwijasz? Pewnie, że się rozwijam!!! Moim zadaniem jest prowadzenie sprawozdania, czyli spisu wszystkich prób na danej Kapitule, czego dotyczą i kto je realizuje. Zawsze dzięki temu wiem, kto ma jaki numer próby i inne ważne informacje. Poznaję również zasady działania takiej jednostki jaką jest np.: nasza Kapituła. Poza papierkowymi sprawami dużo uczą mnie rozmowy z naszymi kandydatami. Każdy chętny ma zazwyczaj jakieś inne spojrzenie na każde wymaganie i to jest niesamowite, ze ile osób, tyle różnych zadań. Najbardziej jednak podobało mi się spotkanie z harcerzami z Uniejowe, których próby NW i HO był niesamowicie odmienne od tych, które zawsze przeprowadzamy, ale jednocześnie pokazali nam, że nasze wędrownicze wymagania można interpretować naprawdę na setki sposobów. Często jestem pełna podziwu niektórym osobom i nie raz zdarza się, że po cichu myślę sobie, że ja na przykład TAKIEGO zadania nigdy bym nie wykonała. Niesamowicie pouczające jest bycie w Kapitule.

5. Czy uważasz, że próba wędrownicza zmienia coś w życiu harcerza?


 Pewnie, że daje! Nie dość, ze po ukończeniu daje osobie milion możliwości: uczestnictwo w kursach drużynowych, otwieranie prób na wyższe stopnie, a co za tym idzie ciągły ciągły rozwój, to jeszcze motywuję się do działania.

6. Jak wspominasz swoją próbę wędrowniczą?


Oj, matko :P Była bardzo czasochłonna, stresująca, ale też mega satysfakcjonująca i rozwijająca. Podczas zamknięcia zostałam pochwalona poziomem swojej wiedzy. Bardzo dobrze wspominam naramiennikowanie! :)


7. Jakie było najtrudniejsze zadanie w Twojej próbie wędrowniczej?


 Myślę, że wyczyn, czyli zorganizowanie od A do Z galerii podczas Startu, co było bardzo ciężkie ze względu na to, że nigdy przedtem nie robiłam czegoś tak dużego. Musiałam samodzielnie spotykać się z ludźmi z hufca, których widziałam pierwszy, czy drugi raz na oczy, opowiadać im o swoich pomysłach, spisać cały regulamin, a w rezultacie przygotować samą galerię. Pamiętam, ze miałam wtedy jakieś 39 stopni gorączki, ale mimo to mnie poddałam się i myślę, że galeria wyszła całkiem dobrze. Na równi mogłabym postawić półroczną pomoc w zbiórkach w innym batalionie. Wcześniej zbiórek nie prowadziłam za często, bo jeszcze nie miałam swoich dzieci. To było ciężkie ale i bardzo pozytywne zadanie.

8. Rada dla przyszłych wędrowników?


Nie bójcie się! Nie ociągajcie! Próba na Naramiennik Wędrowniczy naprawdę otwiera mnóstwo ścieżek, pokazuje nam nasze wady, nad którymi pracujemy. Kodeks nie kłamie, naprawdę każdy poczuje różnicę w pewności siebie i swoich działań, po zrealizowaniu próby. No i dumę! :)


Strona Kapituły: http://kswpabianice.jimdo.com/

Jeżeli chcesz o coś spytać- śmiało pisz! :)

piątek, 20 lutego 2015

#HKSW #DruhMarcel

Czuwaj! :D


Tak jak już pisałam we wcześniejszym poście zaczynam serię postów #HKSW. :)
Dzisiaj przeczytamy wywiad z przewodniczącym Kapituły Stopni Wędrowniczych, czyli z druhem phm. Marcelem Kruczkowskim :)

1. Czym dla Ciebie jest wędrownictwo?

Dla mnie wędrownictwo jest sposobem na życie. Takim prostym ukierunkowaniem które mówi mi jak powinienem postępować aby móc nazywać siebie członkiem elitarnej grupy jaką są wędrownicy.


2. Do czego zobowiązuje Cię kodeks wędrowniczy?


Kodeks wędrowniczy zobowiązuje mnie do posiadania postawy godnej i honorowej. Do czerpania z życia tyle ile się da i docenianie go. Do niesienia pomocy i do rozwoju.


3. Dlaczego zdecydowałeś się zostać wędrownikiem?


Chciałem nim być bo bycie wędrownikiem to bycie dobrym, pomocnym i szczęśliwym człowiekiem - a ja taki właśnie chcę być.


4. Czy jakoś się rozwijasz będąc w Kapitule Stopni Wędrowniczych? Jak tak, to co rozwijasz?

Będąc w kapitule tak naprawdę staram się pomagać innym w rozwoju. Pokazuję im potrzebę stawiania sobie w życiu celów i dążenia do nich.
Jeśli chodzi o mnie to rozwijam przede wszystkim kreatywność poprzez wymyślanie rozmaitych zadań ale również sumienność poprzez sprawdzanie ich.


5. Czy uważasz, że próba wędrownicza zmienia coś w życiu harcerza?

Tak, myślę że zmienia przede wszystkim sposób patrzenia na świat. Zazwyczaj ludzie przychodzący na kapitułę traktują próbę jako parę zadań które trzeba wykonać jakkolwiek.
Tymczasem w trakcie trwania próby (o ile jest dobrze skonstruowana) uświadamiają sobie, że te zadania przynoszą im dużo satysfakcji i w większości sami chcieliby je zrobić. Uczą się w ten sposób, że ta próba jest dla nich, że to oni będą mieć z niej wspomnienia i oni będą o nich opowiadać innym. My jako kapituła sprawdzimy jedynie ich wykonanie, ale to harcerz będzie pamiętał co się w trakcie tego wykonywania zadziało i czy jest z tych zadań dumny czy nie. Niezależnie od tego powinien uświadomić sobie wcześniej czy później iż to wszystko rzutuje na jego przyszłość i być może później będzie się do wszystkiego przykładał jeszcze bardziej.


6. Jak wspominasz swoją próbę wędrowniczą?


Wspominam moją próbę wędrowniczą bardzo dobrze. Odbywałem ją jeszcze w drużynie gdyż kapituła hufcowa powstała chwilę później. Ciężko mi teraz sobie przypomnieć konkretne zadania poza wyczynem.
Było nim wtedy przejechanie rowerem z domu do Małecza i z powrotem w jeden dzień. Udało mi się choć dnia ledwie starczyło. Z racji mojej słabej kondycji i niechęci do jazdy na rowerze było to ciężkie zadanie do wykonania. Mimo to z perspektywy czasu wybrałbym inne i trochę cięższe zadanie.



7. Jakie było najtrudniejsze zadanie w Twojej próbie wędrowniczej?

Opisany wyżej wyczyn. W tej próbie zazwyczaj jest to najtrudniejsze zadanie.



8. Rada dla przyszłych wędrowników?


Nie idźcie na łatwiznę. Naramiennik jest tylko symbolem, najważniejsze w tej próbie jest to co dzieje się w jej trakcie a więc planujcie sobie takie zadania które dadzą wam radość, doświadczenie, masę wspomnień i z których będziecie dumni po ich wykonaniu.



Strona Kapituły: http://kswpabianice.jimdo.com/

Jeżeli chcesz o coś spytać- śmiało pisz! :)

piątek, 13 lutego 2015

Informacja! :D

Czuwaj!


W ramach mojej próby wędrowniczej miałam za zadanie przeprowadzić wywiad z Hufcową Kapitułą Stopni Wędrowniczych (Hufiec Pabianice). Tak więc w najbliższym czasie będę dodawała serię postów oznaczoną #HKSW gdzie pojawią się odpowiedzi druhów i druhen z Kapituły :)

Strona Kapituły: http://kswpabianice.jimdo.com/

Jeżeli chcesz o coś spytać- śmiało pisz! :)

środa, 11 lutego 2015

Super mega prezentacja! :D

Czuwaj!

Dzisiaj wstawiam link do świetnej prezentacji na temat symboliki watry wędrowniczej, którą wykonał mój kolega z drużyny- Janek :D

link: https://prezi.com/upyeup3ypre-/symbolika-watry-wedrowniczej/


Jeżeli chcesz o coś spytać- śmiało pisz! :)

poniedziałek, 9 lutego 2015

Symbolika watry wędrowniczej! :D

Czuwaj!



Dzisiejszy post będzie o symbolice watry wędrowniczej. Opowiem co oznaczają dane symbole i jak je rozumieć.

Symbol- ognisko ułożone w sposób skautowy na tzw. długie palenie, z którego wychodzą trzy płomienie-symbol dążenia ku doskonałości.

Ognisko- symbol ciepła, bliskości, więzi, domu, rodziny, wiedzy, energii.

Płomienie- symbol dążenia ku doskonałości (od najmniejszego do największego płomyka).

Najmniejszy płomień Watry- "siła ciała" - wędrówka jest wysiłkiem fizycznym, który wyrabia silną wolę. Wędrownik stara się przekroczyć granice swoich możliwości fizycznych.
Środkowy płomień -"siła rozumu"- oznacza to wędrówkę po świecie wiedzy i rozwijanie różnych zainteresowań. wędrownik jest ciekawy świata i chce o nim wiedzieć jak najwięcej.
Najwyższy płomień -"siła ducha"- prawdziwym wędrownikiem jest bowiem ten który wyznaje i realizuje najwyższe uniwersalne wartości; i bezkompromisowo ich broni. Wszystkie one są zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim a także w Kodeksie Wędrowniczym. Są one dla wędrownika fundamentami w budowaniu nienagannej moralnie postawy.



Polana ogniska- ułożone w gwiazdę tradycyjnym skautowym sposobem na długotrwałe palenie oznaczają zasady-elementy wędrowniczej pracy.
Pierwsze polano symbolizuje służbę. Wędrownik nie zamyka się w swoim środowisku, wychodzi w świat i szuka miejsc gdzie mógłby być pożyteczny, gdzie swoją energię mógłby wykorzystać na pomoc innym. 
Drugie polano to "szukanie miejsca w społeczeństwie"- wędrownik to nie tylko harcerz ale także dobry uczeń, student, pracownik, mąż czy żona. Wędrownictwo ma przygotowywać do życia w normalnym świecie- do samorealizowania się poza harcerstwem. Wędrownictwo jest drogą a nie celem.
Trzecie polano Watry jest symbolem samodoskonalenia się- wędrownik jest już na tyle dojrzały, że potrafi podjąć samodzielnie pracę nad tym by być coraz lepszym. Wyznacza sobie kolejne granice własnych możliwości i dąży do ich przekraczania. Nigdy nie spocznie w dążeniu do ideału. Ale wie, że sama droga do niego czyni go coraz lepszym.


*Zielone tło naramiennika przypomina, że to wszystko odbywa się na tle harcerskiego życia.




Dewiza wędrownicza:

Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj.



Kodeks wędrowniczy:
Być wędrownikiem to niemała sztuka, a dostępna tylko dla tych, którzy posiadają prawdziwie harcerską postawę. Wędrownikowi nie wystarcza znajomość miejsca zamieszkania, wędrownika ciekawi świat, wędrownik, patrząc w swą przyszłość, pragnie odnaleźć własną ścieżkę.
Wędrowanie to znacznie więcej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwałość fizyczna. To sztuka wchłaniania życia, które nas otacza, to oczy i uszy otwarte, to tajemnica współodczuwania przyrody i człowieka. Wędrówką nie będzie przyspieszony tupot nóg, nadmiar krzykliwego humoru, lecz właśnie cisza wśród ciszy lasu, skupienie wobec wschodów czy zachodów słońca. To wyczucie wędrownik łatwo odszuka w sobie.

Wędrownik - jest zawsze gotów nieść pomoc.

Wędrownik - jest przyjacielem całego świata. Wędrownika ciągnie siła nieprzeparta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki, nie pozwala zastygnąć mu w wygodnym, osiadłym życiu, toczącym się zbyt wolno.

Wędrownik - spostrzega urok życia wszędzie, gdziekolwiek się znajdzie, gdyż odkrywa to, czego inni w pozornej monotonii codziennych dni dopatrzyć się nie umieją. Wędrownik zna radość trudnych zwycięstw, urok przyrody, piękno zdobywania samotnie niewydeptanych ścieżek.

Wędrownik - stale uprawia wędrówki, wędruje w zimie, w lecie, na wsi, w mieście, tropi miejsca, gdzie może być pożyteczny. Drogę jego wędrówki wyznaczają wartości zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.




Jeżeli chcesz o coś spytać- śmiało pisz! :)

Żródło: http://harcbook.info/index.php/symbolika/articles/symbolika-wedrownicza.html
http://www.brzask.krakowpodgorze.zhp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=181:symbolika-wdrowniczej-watry&catid=54:symbolika&Itemid=106
http://56bdsh.info/wedrownictwo.php5?id=7
http://www.jaworzno.zhp.pl/namiestnictwa/namiestnictwo-wedrownicze/symbolika-watry-wedrowniczej/